LOGIN
MEDIÁLNI PARTNERI
SME
Rádio_FM
kinema.sk
festivaly.sk
jetotak.sk
.týždeň
PARTNERI FESTIVALU
Visegrad Fund
International Film Festival Bratislava
Maďarskú inštitút
Kimuak
the one minutes
the one minutes Jr.
Stranger Festival
One Minute Film & Video Festival Aarau
FILMINUTE London
VideominutoPop Firenze
pravda Vilnus
ONE MINUTE Toronto
early melons
Stanica
Anča Fest
1. slovenská filmová databáza
Institut FranÁais
La femis
La femis


Na dne zamrznutej rieky


Vilém

Kolíše sa v povetrí

Uspávaný

Mŕtvou rozprávkou

Víla Amálka

Na dne zamrznutej rieky

S nehou

Šeptá svoj posledný koniec

Naveky.
Int. Obývačka, Ráno

Olívia bezducho hľadí von oknom na zasneženú krajinu. Prstom prechádza po skle a maľuje na ňom kruhy, ktoré hneď nato zmiznú. Gaštanové vlasy má spletené do úhľadného vrkoča. Na sebe má dlhé čierne šaty. Z vedľajšej izby sem doľahne buchot a vo dverách sa zjaví vysoký muž v čiernom kabáte. Je to Félix.
Félix: Idem do práce. Okolo piatej by som mal byť už doma. Dobre?
Z napätím pozoruje Olíviinu tvár. Tá sa ani nepohne. Félix nerozhodne prestupuje na mieste. Spraví pohyb dopredu, ale potom si to rozmyslí.
Félix: Keby si niečo potrebovala, zavolaj. Budem celý deň v kancelárii.
Félix na ňu nerozhodne pozerá. Olívia stojí ako kamenná socha. Félix k nej pribehne, ale zastane tak, že sa jej ani nedotkne. Zdvihne ruku a chce ju pohladiť po ramene, ale znovu si to rozmyslí a rýchlo odchádza preč.
Olívia stále hľadí von oknom. V kútiku oka sa zjaví jediná slza a pomaly stečie po líci, zanechávajúc za sebou stopu.

Int. Detská izba, O hodinu neskôr

Olívia stojí uprostred izby a prezerá si ju, akoby ju videla po prvýkrát. Je tam malá detská postieľka s ružovými obliečkami. Vedľa stojí prebaľovací pult s úhľadne vyukladanými fľaštičkami s detskou kozmetikou. Pod oknom stojí červená, detská stolička, na ktorej sedí obrovský plyšový medveď. Celá izba je úhľadne vyupratovaná.
Olívia podíde k postieľke. Rukou pohladí vankúšik. Potom podíde k prebaľovaciemu pultu a rad za radom otvára všetky fľaštičky a tégliky. Ovonia ich a vráti presne na to isté miesto. Posledný zoberie do rúk detský púder. Fúkne do neho. K bledej tvárí sa jej znesie biely obláčik púdru a rozplynie sa. Olívia sa nahlas zasmeje. Preľakne sa vlastného hlasu. Zdesene si zakryje tvár a púder, ktorý držala v ruke padá na zem. Rozsype sa na ružovom koberci.

Ext. Rieka, Podvečer

Olívia stojí na brehu rieky. Na sebe má tie isté šaty. V rukách drží hnedý kabát. Položí ho vyskladaný do snehu. Pomaly si vyzlečie šaty. Aj tie vyskladá a položí na kabát. Vyzuje si čižmy a položí ich vedľa. Uprostred zasneženej krajiny stojí len v podprsenke a nohavičkách. Odhodlane vkročí do rieky. Ponára sa čoraz hlbšie. Okolo nej plávajú kusa ľadu.
V tom zmizne pod hladinou celá. Okolo toho miesta sa vytvoria kruhy, ktoré pomaly miznú.


KONIEC


Petra Machalíková - (1.ročník, scenáristiky a dramaturgie VŠMU)
v prípade, že vás scenár zaujal, môžete autora kontaktovať