LOGIN
MEDIÁLNI PARTNERI
SME
Rádio_FM
kinema.sk
festivaly.sk
jetotak.sk
.týždeň
PARTNERI FESTIVALU
Visegrad Fund
International Film Festival Bratislava
Maďarskú inštitút
Kimuak
the one minutes
the one minutes Jr.
Stranger Festival
One Minute Film & Video Festival Aarau
FILMINUTE London
VideominutoPop Firenze
pravda Vilnus
ONE MINUTE Toronto
early melons
Stanica
Anča Fest
1. slovenská filmová databáza
Institut FranÁais
La femis
La femis
Súťaž minútových filmov British Embassy Climate Award

Britské veľvyslanectvo na Slovensku vyhlasuje súťaž British Embassy Climate Award v rámci svojho projektu NeOXIDuj

Cieľom súťaže je upozorniť na skutočnosti, v ktorých sa globálne otepľovanie bude dotýkať práve Slovenska. Podľa odborníkov do konca tohto storočia hrozí riziko, že klíma sa môže otepliť až o štyri stupne Celzia, čo môže mať pre Slovensko nasledovné negatívne dôsledky:

1. Posun klimatických podmienok pravdepodobne spôsobí, že v Poprade bude na konci storočia podobná klíma, aká je dnes na juhu Slovenska. Naproti tomu v Podunajskej nížine môžeme očakávať klímu podobnú aká je v súčasnosti v stredomorskej oblasti.
2. V súvislosti so zmenou klímy môžeme očakávať aj migráciu cudzozemských rastlín, hmyzu a živočíchov na Slovensko, premnoženie škodcov, ktorí u nás nebudú mať prirodzených nepriateľov a možné vyhynutie niektorých rastlín a živočíchov dnes prirodzene žijúcich u nás.
3. Vlny extrémnych horúčav budú spôsobovať výrazné sucho, ktoré bude pre Slovensko jedným z najzávažnejších problémov. Sucho ovplyvní najmä poľnohospodárstvo, ktoré bude potrebovať čoraz viac zavlažovania.
4. Extrémne horúčavy môžu dosahovať až úroveň dnešného severného Egypta, na čo však ľudia na Slovensku nie sú fyzicky prispôsobení. Vo všetkých budovách alebo dopravných prostriedkoch bude nevyhnutné použitie klimatizácie.
5. Zvýšená priemerná teplota spôsobí vyšší obsah vodnej pary vo vzduchu a následne extrémne výkyvy počasia doteraz typické pre tropické oblasti - prívalové lejaky, povodne, tornáda, ničivé cyklóny či silné víchrice.
6. Vyššia teplota bude mať za následok nedostatok snehu v slovenských lyžiarskych strediskách a následne ich ekonomickú likvidáciu, najmä tých nižšie položených. Sneh sa bude zároveň topiť omnoho skôr ako doteraz a lyžovanie bude možné iba počas obmedzeného obdobia počas roka. Vo vysokých horských polohách množstvo snehu pribudne, čo zvýši riziko lavín.
7. Zmeny klímy spôsobia náhle prechody zo zimy priamo do leta a opačne, bez prechodných období jari a jesene. Mnoho udalostí viažucich sa k jari alebo k jeseni bude teda prebiehať v celkom iných podmienkach, na aké sme zvyknutí.

Zadanie súťaže

1. Váš film musí byť v dĺžke 1 minúty, ani kratší, ani dlhší.

2. Musíte si pozorne prečítať a potom pravdivo vyplniť súťažný formulár a poslať ho spolu s filmom na CD alebo DVD nosiči najneskôr do 21. augusta 2009 na adresu: Gregor Multimédia, s.r.o., Panenská 13, 811 03 Bratislava, Slovensko.

3. Film môže byť natočený ako: komédia, dráma, akčný film, horor, triler alebo dokument. Film sa musí zaoberať životným postredím a klimatickými zmenami na Slovensku a ich pravdepodobným dopadom.

4. Film nesmie obsahovať vulgarizmy, ani rasové, či národnostné ataky.

5. Vo svojom filme nesmiete bez povolenia použiť hudbu, na ktorú ste nedostali od autorov povolenie a plne zodpovedáte za prípadné porušenie autorských práv.

6. Každý režisér môže poslať do súťaže maximálne 3 filmy.

7. Filmy bude hodnotiť odborná komisia

8. Ceny sú v hodnote 2000 € poskytla HSBC Banka
    1. cena 1 500,00 €
    2. cena 300,00 €
    3. cena 200,00 €

9. Najlepšie filmy budú od septembra umiestnené na stránke Festivalu Azyl a denníka SME.

10. Film musí byť poslaný v jednom z nasledujúcich formátov: avi, mov alebo DVD video (PAL) v rozlíšení 768x576 alebo 720x576 pixlov na 72 dpi, nekompresné alebo dv-pal kompresia, 25 políčok za sekundu, 48kh zvuk. Ak sa vo filme nachádzajú dialógy, je potrebné priložiť zvlášť dialógovú listinu, prípadne anglické titulky.


Nominácie budú oficiálne vyhlásené 5. septembra 2009.

NeOXIDuj! radšej sa zapoj do riešenia spoločného problému.

viac sa dozviete na www.neoxiduj.sk